Başlangıç > Tofas Teknik Bilgiler > Buji Bakımı Ve Değişimi

Buji Bakımı Ve Değişimi


Uyarı: Elektronik ateşleme sistemlerinin gerilimi, klasik ateşleme sisteminin geriliminden daha yüksektir. Elektronik ateşleme sistemi parçalarına dokunmayın.

Elektronik ateşleme sistemi parçalarına dokunulması şok veya elektrik çarpmasına ve ciddi yaralanmalara yol açabilir. Yakıt ekonomisinde bir düşüş gözlemlediyseniz, bujileri aşağıda verilen işlemlere göre temizleyiniz.

Bujiler aşırı ısınabilir ve ciddi yaralanmalara yol açabilir. Sıcak bujilere dokunmayın. Bujilerin kontrolü ve değiştirilmesi:

Dikkat:

•       Motor dokunulacak kadar soğuduğunda, buji kablolarını kablodan değil, bağlantı noktalarından (başlıklardan) tutarak çıkarın.
•       Buji lokma anahtarı ile bujileri motordan sökün. Buji yuvaları, kirleticilere karşı korunmak zorundadır. •       Bujileri, izolatörlerinin kırık olup olmadığı açısından kontrol edin. İzolatörü çatlak veya kırık olan bujileri değiştirin. İzolatör normalse, temizleyin.
•       Çok ince bir fırça ile üst kontak ucunu ve elektrotu temizleyin. Temizlik sonrası, tırnak aralığını belirtilen değere ayarlayın.
•       Bujiyi girdiği yere kadar elinizle takın.


Not: 
Yeni buji takarken, bütün bujiler aynı anda yenilenmelidir.
•   Her buji doğru tork değerinde sıkılmalıdır (25 Nm).
•       Buji kablolarını bujilerin ucuna düzgün bir şekilde takın ve bir yerine oturma hissedene kadar itin. Buji kablolarının doğru sırayla takıldığından emin olun.


Dikkat: 
Bujilerin aşırı sıkılması, silindir kapağına açılmış dişlere zarar verebilir. Bujilerin tam sıkılmaması, bujilerin aşırı ısınmasına yol açabilir. Bujilerin aşırı veya yetersiz sıkılması, motora hasar verebilir

 

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: